19/01/2012

RavenDB (cz. 1)

Home

Raven DB to dokumentowa baza danych, przedstawiciel trendu NoSQL, opracowana przez Ayende i jego zespół. Całkiem niedawno bo w październiku 2011 Ayende był zresztą w Polsce i opowiadał o swoim dziecku. Kilka miesięcy temu w jednym ze swoich pet project postanowiłem zmienić technologię dostępu do danych i wybór padł właśnie na Raven DB.

Kilka słów wstępu

Projekt ten to program LanguageTrainer wspomagający naukę słówek. Pomysł jego napisania narodził się ponad rok temu kiedy "ponownie" rozpocząłem naukę języka niemieckiego. W sieci nie znalazłem programu, który spełniałby moje oczekiwania. Zdecydowałem więc, że napiszę coś szytego na miarę. Początkowo rozpoczęło się niewinnie: listę słówek i ich tłumaczeń trzymałem w pliku. Dokładniej mówiąc był to po prostu wynik serializacji XML'owej. Podejście to przestało się sprawdzać kiedy do głowy zaczęły mi przychodzić kolejne pomysły: A może dodać bardziej zaawansowane wyszukiwanie, jakieś statystyki itd.

Początkowo pomyślałem o przejściu na bazę relacyjną, ale stwierdziłem, że tutaj nie nauczę się niczego nowego. Pomyślałem, że fajnie będzie wypróbować coś zupełnie nowego, z czym nie miałem jeszcze do czynienia, a ponieważ wcześniej czytałem trochę o Raven DB i wiedziałem, że ma .NET'owe API, wybrałem właśnie ją.

Z bazą tą już trochę pracuję, z braku czasu niezbyt intensywnie, ale zebrałem już trochę doświadczeń i postanowiłem sie nimi podzielić. Planuję serię postów, w których opiszę jak pracuje się z Raven DB na przykładzie swojego pet project. Nie będzie to jednak typowy tutorial omawiający wszystkie zagadnienia. Poruszę tylko te, z którymi miałem okazję się zapoznać.

Zaczynamy

LanguageTrainer to typowa aplikacja grubego klienta (WPF + MVVM). Nie chciałem jednak uzależniać się od połączenia z serwerem. Dlatego zdecydowałem się na hostowanie Raven DB w procesie aplikacji. Po ściągnięciu paczki z binariami na swoje potrzeby skopiowałem więc katalog EmbeddedClient. W tym momencie zaznaczę jeszcze, że warstwę dostępu do danych mam ukrytą za dobrze zdefiniowanym interfejsem, a więc aplikacja nie wie z jakim źródłem danych pracuje. Poniżej fragment kodu z klasy implementującej ten interfejs, odpowiedzialny za zainicjowanie Raven DB.

public EmbeddableDocumentStore Store { get; private set; }

...

public void Init(string dir)
{
 Store = new EmbeddableDocumentStore
 {
  DataDirectory = dir,
  UseEmbeddedHttpServer = true,
 };

 Store.Initialize();
}
 


Instancja EmbeddableDocumentStore posłuży nam później do otwierania sesji pracy z Raven DB, wykonywania zapytań itd. W kodzie tym ustawiam tylko dwie właściwości. DataDirectory wskazuje katalog roboczy, w którym Raven DB utworzy odpowiednią strukturę katalogów i gdzie będzie trzymał dane. Za pierwszym razem inicjalizacja zajmie więc trochę więcej czasu.

Istotna jest też właściwość UseEmbeddedHttpServer. Dzięki ustawieniu jej na true mam dostęp do napisanej w Silverlight aplikacji Raven Studio do zarządzania dokumentami oraz, co mniej ważne z mojej perspektywy, dostęp REST'owy do dokumentów. Oczywiście ponieważ Raven DB jest hostowany przez mój program, aplikacja Raven Studio będzie dostępna tylko wtedy, kiedy uruchomiony jest LanguageTrainer.

Numer portu z jakiego będzie korzystał serwer HTTP ustawiamy w pliku konfiguracyjnym aplikacji dodając następujący wpis:
<appSettings>
    <add key="Raven/Port" value="8888" />
</appSettings>

To jednak nie wszystko. Jeśli w tym momencie spróbujemy uruchomić Raven Studio otrzymamy od serwera HTTP taki błąd:

Could not find file Raven.Studio.xap, which contains the Raven DB Studio functionality. Please copy the Raven.Studio.xap file to the base directory of RavenDB and try again.

Plik Raven.Studio.xap znajdziemy w dystrybucji Raven DB i musimy umieścić go w katalogu z jakiego uruchamiamy aplikację. Ja zrobiłem to w ten sposób, że dodałem go do projektu, Build Action ustawiłem na Content, a Copy to Output Directory na Copy if newer. Testowałem w przeglądarkach Chrome, Firefox oraz IE i działa.

Podsumowanie

Tyle na dzisiaj. Podsumujmy co już mamy/umiemy:
  • Bazę Raven DB osadzoną w aplikacji hostującej.
  • Kod inicjalizujący Raven DB.
  • Dostęp do Raven Studio i API REST'owego.
W następnej części opiszę jak wykonywać podstawowe operacji na dokumentach.

1 comments:

Anonymous said...

W sprawie programiku o którym piszesz może warto sprawdzić http://slownictwo.pl/ ?
Też chaiłem coś podobnego napisać, a slownictwo.pl naprawdę mi podeszło.

Post a Comment