13/05/2012

Podglądanie tabel tymczasowych

Home

Czasami zdarza się, że pracujemy z aplikacją, która tworzy tabelę tymczasową, a następnie woła serię procedur składowanych, które: wypełniają tę tabelę, modyfikują ją itd. W takim wypadku dość często np.: przy debugowaniu błędu, potrzeba podejrzeć zawartość takiej tabeli. Pół biedy kiedy jest to globalna tabela tymczasowa np.: ##SomeTempTable. Wtedy wystarczy zatrzymać aplikację na pułapce i wykonać zapytanie w SQL Server Management Studio np.: select * from ##SomeTempTable.

Niestety, jeśli globalna tabela tymczasowa została utworzona w transakcji, to już nie zadziała. Jeszcze gorzej jest w przypadku lokalnych tabel tymczasowych np.: #SomeTempTable, których nie podejrzymy nawet jeśli zostały utworzone poza transakcją. Co w takim wypadku?

Ja w takiej sytuacji korzystam z możliwości Visual Studio, a dokładniej z potęgi okna Immediate (Debug -> Windows -> Immediate Ctrl + D, I). Zakładam, że wykonując poniższe kroki aplikacja zatrzymana jest na jakiejś pułapce np.: przed uruchomieniem kolejnej procedury robiącej coś z tabelą tymczasową.
  • W oknie Immediate wpisuje DataTable dt = new DataTable();
  • Również w oknie Immediate, wpisuję dt = DataProvider.Instance.ExecuteDataTable("select * from #SomeTempTable");.
  • Przechodzę np.: do okna Watch, podaję nazwę utworzonej zmiennej czyli dt i cieszę się wbudowanym w VS wizualizatorem dla klasy DataTable.


Kilka słów wyjaśnienia w sprawie DataProvider.Instance.ExecuteDataTable. Zakładam tutaj, że jeśli ktoś pisze aplikację bazodanową i nie korzysta z ORM, to ma napisaną jakąś pomocnicza klaskę, która: zarządza połączeniem do bazy danych, pozwala łatwo wykonać zapytania bez potrzeby każdorazowego ręcznego tworzenia DbCommand itd. W tym przypadku jest to klasa DataProvider, która jest singleton'em. Jest to o tyle ważne, że kiedy odwołuję się do niej w oknie Immediate to korzystam z tego samego połączenia co aplikacja, a więc mogę podejrzeć tabele tymczasowe. Pod spodem wykonywane jest zwykłe zapytanie w stylu ADO.NET.

Ostatnio odkryłem również fajny projekt sp_select składający się z dwóch procedur składowanych, które w "magiczny" sposób pozwalają podejrzeć lokalną tabelę tymczasową korzystając z innego połączenia niż to, w którym tabela została utworzona.

0 comments:

Post a Comment