22/07/2012

Jeden dziwny znak, a kilka rzeczy do zapamiętania

Home

Niedawno zetknąłem się z raportem, który wypluwał dane do pliku. Przy czym jednym z wymagań było aby trim'ować pola, które zostały dopełnione do wymaganej długości. W tym celu użyto funkcji rtrim. Przeglądając wyprodukowane raporty, zauważyłem jednak, że w niektórych przypadkach zawartość jednego pola zawiera jakieś białe znaki. Na pierszy rzut oka wyglądało to na spacje. Na wszelki wypadek sprawdziłem czy napewno zastosowano rtrim i wszystko się zgadzało.

Rozpocząłem więc poszukiwania czemu rtrim mogło nie zadziałać i od razu nauczyłem się pierwszej rzeczy, do której nie przywiązywałem wcześniej uwagi. rtrim obsługuje tylko spacje i nie poradzi sobie z tabulatorem, znakiem powrotu karetki itd. Poniżej krótki przykład demonstrujący problem (char(9) to tabulator).

DECLARE @string char(10)
SET @string = 'abc' + char(9)

SELECT LEN(@string), LEN(RTRIM(@string))

Rozwiązaniem problemu może być na przykład użycie funckji replace:

SELECT LEN(@string), LEN(RTRIM(@string)), LEN(REPLACE(@string,char(9),SPACE(0)))

W tym przypadku to jednak nie pomogło. W pliku wyjściowym cały czas pojawiały się te "dziwne" spacje. Użyłem więc prostego skryptu aby zobaczyć kody znaków dla pola, które sprawiało problemy. Okazało się, że te dziwne "spacje" to znak o kodzie 255. Teraz w zależności od tego do jakiej tablicy znaków zajrzałem uzyskałem inną informację. Na przykład według ISO 8859-1 to znak łacińska mała litera Y z diarezą/umlautem.

Tutaj dochodzimy do kolejnej ważnej rzeczy, którą łatwo przeoczyć kiedy przez większość czasu pracujemy w dobrze określonym środowisku z takimi, a nie innymi ustawieniami regionalnymi itd. Otóż ten sam znak może wyglądać inaczej kiedy wykonamy zapytanie w Microsoft SQL Server Management Studio ze względu na collation, a inaczej po zapisaniu do pliku i otwarciu w jakimś edytorze ze względu na wybraną w programie stronę kodową itd. Poniższy skrypt pokazuje jak ten sam znak zostanie zaprezentowany dla różnych collation.

DECLARE @string char(10)
SET @string = 'abc' + char(255)
SELECT @string
Collate SQL_Latin1_General_CP1_CI_AS
SELECT @string
Collate SQL_Polish_CP1250_CI_AS

Nie ma w tym nic trudnego i przez większość czasu kwestie kodowania, tablicy znaków... nas nie obchodzą ale warto pamiętać o takich rzeczach bo potem mogą pojawić się cokolwiek zaskakujący efekty, nie zawsze oczywiste do wyjaśnienia.

Post ten dotyczy MSSQL 2008.

08/07/2012

WPF i opóźnione wykonanie (deferred execution)

Home

Najpierw spójrzmy na poniższy fragment XAML'a z prostą implementacją combobox'a z wieloma kolumnami:

...
<ComboBox ItemsSource="{Binding PerformedAnalysis}" SelectedValuePath="Id" SelectedValue="{Binding SelectedItem}">
 <ComboBox.ItemTemplate>
  <DataTemplate>
   <StackPanel Orientation="Horizontal">
    <Border BorderThickness="1" BorderBrush="Black" Margin="1" Padding="1">
     <TextBlock Text="{Binding Id}" Width="100"></TextBlock>
    </Border>
    <Border BorderThickness="1" BorderBrush="Black" Margin="1" Padding="1">
     <TextBlock Text="{Binding Name}" Width="500"></TextBlock>
    </Border>
   </StackPanel>
  </DataTemplate>
 </ComboBox.ItemTemplate>
</ComboBox>
...

Oraz kod z view model'u zasilający tą kontrolkę. Kod ten używa Entity Framework, a Context to nic innego jak obiekt dziedziczący po ObjectContext.

...
private IEnumerable _PerformedAnalysis = null;

public IEnumerable PerformedAnalysis
{
    get
    {
        try
        {
            if (_PerformedAnalysis == null)
            {
                _PerformedAnalysis = 
                        from a in Context.Analyses
                        orderby a.Id
                        select new { Id = a.Id, Name = a.Name };
            }
        }
        catch (Exception ex)
        {
            ServiceProvider.GetService<IWindowService>().ShowError(ex);
            _PerformedAnalysis = new[] { new { Id = -1, Name = ex.Message } };
        }

        return _PerformedAnalysis;
    }
}
...

Kod ten zawiera dość poważną usterką. Jaką? Ktoś może powiedzieć, że błędem jest użycie bezpośrednio EF'a, zamiast ukryć dostęp do danych za warstwą interfejsów. W prostej aplikacji nie ma to moim zdaniem sensu, w bardziej rozbudowanej też można nad tym dyskutować. Ktoś może również powiedzieć, że przy bindowaniu należy użyć ObservableCollection. W tym jednak przypadku do kolekcji nie będą dodawane lub usuwane żadne elementy, więc nie jest to konieczne.

Błąd jest dużo poważniejszy i może spowodować, potocznie mówiąc, wywalenie się całej aplikacji. Odpowiedzmy na pytanie co się stanie jeśli nawiązanie połączenia z bazą danych jest niemożliwie? Oczywiście zostanie zgłoszony błąd ale czy zostanie obsłużony? Pozornie powyższy kod poradzi sobie z takim scenariusz, przecież zawiera blok try/catch.

Zapomniano jednak o tzw. opóźnionym wykonaniu (ang. deffered execution) czyli o tym, że właściwe zapytanie do bazy danych zostanie wykonane dopiero kiedy dane będą rzeczywiście potrzebne czyli kiedy silnik WPF wykona bindowanie. Inaczej mówiąc wyjątek spowodowany brakiem połączenia z bazą danych zostanie rzucony gdzieś wewnątrz silnika WPF. Będzie można go przechwycić korzystając z DispatcherUnhandledException ale z perspektywy działania aplikacji to już nic nie da.

Jak to często bywa naprawienie błędu jest bardzo proste. Należy zapewnić wykonanie zapytania jeszcze w naszym kodzie np.:

...
 _PerformedAnalysis = 
  (from a in Context.Analyses
  orderby a.Id
  select new { Id = a.Id, FileName = a.FileName, Start = a.StartTime }).ToList();
...