14/09/2012

Dziwne zachowanie konstruktora statycznego - ciąg dalszy 2

Home

Niedawno kolega opowiedział mi o jeszcze jednym przypadku kiedy opisane przeze mnie zachowanie konstruktora statycznego w środowiskach x86/x64 doprowadziło do kłopotów. Scenariusz był dość ciekawy, dlatego go opiszę na uproszczonym przykładzie. Zacznijmy od tego, że napisaliśmy zarządzany komponent COM. Komponent ten w konstruktorze statycznym czyta wartość jakiegoś parametru konfiguracyjnego z pliku i na tej podstawie coś robi. W poniższym przykładzie, żeby nie komplikować sprawy, po prostu zapisuje jego wartości do pliku:

[ComVisible(true)]
public class MySimpleCOM : ServicedComponent
{
 static MySimpleCOM()
 {
  File.AppendAllText(
   @"c:\log.txt",
   String.Format("Value of configuration parameter = '{0}' in the domain '{1}'\n.", ConfigurationManager.AppSettings["Test"], AppDomain.CurrentDomain.FriendlyName));
 }
 
 public MySimpleCOM() {}
 public void Fun() {}
}

Dodam jeszcze, że do pliku AssemblyInfo.cs w projekcie z naszym zarządzanym komponentem zostały dodane takie atrybuty:

[assembly: ApplicationActivation(ActivationOption.Server)]
[assembly: ApplicationAccessControl(false)]

ApplicationActivation zapewnia, że nasz komponent będzie hostowany poza procesem, w którym się do niego odwołamy, dokładniej przez proces dllhost.exe. Drugi atrybut jest opcjonalny ale ułatwia testy i mówi, że nie jest wymagana żadna kontrola dostępu (uprawnień) kiedy ktoś będzie próbował użyć naszego komponentu. Kod testujący nasz komponent jest jeszcze prostszy:

class Program
{
 static void Main(string[] args)
 {
  using (var host = new MySimpleCOM())
  {
   host.Fun();
  }
 }
}

Warto zwrócić uwagę, że nie trzeba samemu rejestrować komponentu. Zostanie to zrobione za nas.

Na koniec dodajemy jeszcze do pliku konfiguracyjnych programu testującego (app.config) oraz komponentu COM (Application.config) sekcję appSettings z parametrem test. Dla rozróżnienia niech wartość tego parametru różni się w obu przypadkach np.:

<appSettings>
 <add key="test" value="Tester"/>
</appSettings>

oraz

<appSettings>
 <add key="test" value="COM"/>
</appSettings>

Aby zobaczyć na czym dokładnie polega problem najłatwiej postąpić w następujący sposób. Najpierw kompilujemy oba projekty z opcją x86, uruchamiamy i zaglądamy do pliku z log.txt. Dalej kompilujemy ponownie oba projekty z opcją x64 i znowu uruchamiamy pamiętając aby uprzednio odinstalować wersję x86 komponent COM. Można to zrobić na przykład przy pomocy narzędzia Usługi składowe (dcomcnfg) wbudowanego w system Windows.

W pierwrzym przypadku (x86) plik log.txt będzie wyglądał tak:

Value of configuration parameter = 'COM' in the domain 'DefaultDomain'.

A w drugim (x64) w następujący sposób:

Value of configuration parameter = 'COM' in the domain 'DefaultDomain'.
Value of configuration parameter = 'Tester' in the domain 'Tester.vshost.exe'.

Jak widać w przypadku środowiska x64 kod inicjalizujący w konstruktorze statycznym został wywołany dwa razy, do tego z różnymi wartościami parametru konfiguracyjnego. W prawdziwym systemie mogłoby to doprowadzić do powstania jakichś błędów i chyba sami przyznacie, że ich przyczyna nie byłaby trywialna do wykrycia.

PS.

Jeśli przy własnoręcznym odtwarzaniu tego scenariusza napotkacie problem, że komponent COM nie będzie czytał konfiguracji ze pliku Application.config, to odsyłam na przykład do tego wpisu, w którym wszystko jest wyjaśnione.

0 comments:

Post a Comment