15/11/2013

Co robię z poufnymi...


Post ten jest częściowo powiązany z poprzednim, w którym napisałem, jak podchodzę do bezpieczeństwa swoich danych. Tym razem opiszę, jak pozbywam się poufnych danych...

Zacznijmy od papierowych dokumentów, które są już nam do niczego potrzebne. Pomimo tego, że staram się ograniczyć ich "produkcję", to trochę się tego zbiera: paragony ze sklepów, rachunki, faktury, stare umowy, wyciągi z banków itd. Przynajmniej na części z nich można znaleźć nasze dane teleadresowe i na przykład powiązać wyciąg z banku z mieszkaniem numer X przy ulicy Y. Może i jestem przewrażliwiony, ale ja takich rzeczy nie wyrzucam do kosza. Już dawno temu sprawiłem sobie niszczarkę firmy Fellowers i wszystkie poufne dokumenty lądują właśnie w niej.

Podejście do poufnych dokumentów rozciąga się również na świat elektroniczny. Kiedy jakiś czas temu miałem problemy z telefonem i musiałem oddać go na gwarancję, usunąłem z niego wszystkie dane. Ponieważ jednak nie byłem pewny gdzie dokładnie trzymane są hasła do mojego konta Google oraz kont pocztowych na wszelki wypadek, przed oddaniem sprzętu do serwisu, zmieniłem hasła. Kiedy wyciekły hasła z portalu LinkedIn, to, pomimo tego sądzę, że moje oparłoby się metodzie słownikowej, a jego złamanie zajęłoby trochę czasu, bez zastanowienia je zmieniłem.

Rok temu chciałem zezłomować stary, niedziałający laptop. Niejeden pewnie wyrzuciłby go do kosza lub oddał to wyznaczonego punktu. I jak tak rozbiłem, ale wcześniej wyciągnąłem z niego dysk. Z jednej strony był jeszcze sprawny, a z drugiej po co ryzykować. Jeszcze nie potrzebowałem tego robić ale gdybym chciał się pozbyć dysku to najpierw użyłbym jakiegoś narzędzia do zamazywania danych (na przykład CCleaner), potem go sformatował, a na koniec uszkodził go fizycznie choćby przy pomocy młotka ;)

Co jeśli chcę usunąć jakieś pojedyncze pliki z dysku? W większości wypadków po prostu je usuwam i opróżniam Kosz, choć ta operacja tak naprawdę nie gwarantuje fizycznego usunięcia danych z dysku. W 99.9% przypadków to mi jednak wystarcza. Kiedy zależy mi na bezpowrotnym wymazania danych postępuję inaczej. Kiedyś korzystałem z opcji Wipe programu PGP. W tej chwili przestawiłem się na GPG, który nie posiada tej funkcji, a więc testuję program shred z pakietu GNU CureUtils. Jeśli nie chce się Wam używać takich narzędzi, to, moim zdaniem, przed usunięciem pliku warto przynajmniej otworzyć i nadpisać jego zawartość.

No comments:

Post a Comment