23/12/2013

Życzenia świąteczne

Home



Święta Bożego Narodzenia już za progiem i wielu z Was zapewne jest już na zasłużonym urlopie. Zanim i ja się "wyłączę", chcę Wam życzyć wszystkiego dobrego, chwili wytchnienia i wypoczynku w gronie bliskich Wam osób oraz żeby te Święta były jeszcze lepsze niż przed rokiem. Na Nowy Rok życzę natomiast suckesów, ciekawych wyzwań oraz, po części również sobie, wielu ciekawych treści na blogu.

Michał Komorowski

Problem z Resharper 7.1 i VS 2012 Update 4

Home

Od czasu sławetnej promocji JetBrains jestem szczęśliwym posiadaczem Resharper'a 7.1 Nie będę pisał, że to bardzo dobre narzędzie bo o tym chyba już każdy wie. Niestety jakiś czas temu przestała mi działać opcja Run Unit Tests w Visual Studio 2012 tj. po jej wybraniu testy nie były poprostu uruchamiane. Problem zbiegł się z instalacją Visual Studio Update 4, a więc miałem podejrzenie, że w tym tkwi problem. Ostatnio natknąłem się na ten wątek i okazało się, że miałem rację. Szczęśliwie zainstalowanie najnowszej wersji Resharper'a 7.1 rozwiązało problem.

10/12/2013

"Sztuczka" dla pracujących z danymi hierarchicznymi

Home

Pracuję przy projekcie, którego ważnym elementem jest obsługa tzw. profili inwestycyjnych np.:

Fundusz A inwestuje 10% w Fundusz B i 30% w Fundusz C, a Fundusz C 100% w Fundusz D, który...

Pisząc zapytanie wyciągające takie hierarchiczne chcę szybko podejrzeć wynik w formie graficznej. W końcu jeden obraz wart więcej niż tysiąc rekordów zwróconych przez zapytanie. Kolega (dziękuję Łukasz) polecił mi stronkę GraphViz Workspace, która na życzenie generuje grafy/drzewa na podstawie opisu zgodnego z formatem obsługiwanym oczywiście przez Graphviz.

Ok, ale jak to wykorzystać aby łatwo i szybko wizualizować wynik zapytania? Oto prosty przykład. Zacznijmy od utworzenia tabeli z danymi hierarchicznymi.
CREATE TABLE dbo.Hierarchy
(
 Parent INT,
 Child INT
);

INSERT INTO dbo.Hierarchy(Parent, Child)
VALUES (1,2), (1,3), (1,4), (2,5), (2,6), (4,5), (5,7), (7,8), (6,8);
Następnie wyciągniemy z niej dane, bazując na tym, że w formacie GraphViz węzeł rodzic i węzeł dziecko połączone są strzalką ->:
SELECT CAST(Parent AS VARCHAR) + '->' + CAST(Child AS VARCHAR)
FROM dbo.Hierarchy
Wynik zapytanie wystarczy skopiować i umieścić na stronie GraphViz Workspace:

digraph g{TUTAJ}

Aby otrzymać taki wynik:



Prosto, łatwo i przyjemnie.

07/12/2013

Mała wskazówka jak pisać szybsze makra dla Excela

Home

Od dłuższego czasu do śledzenie rodzinnych wydatków używam programu Excel wraz z napisanym przez siebie makrem, które wylicza statystyki, sumuje wydatki według kategorii itp. Po przesiadce na nowy komputer makro zaczęło jednak działać wolniej. Wcześniej przeliczenie arkusza zajmowało chwilę, a teraz nawet kilka sekund. Dodatkowo w czasie działania makra arkusz migał. Ewidentnie wygląda to na problemy z szybkim odświeżaniem ekranu. Może spowodował to nowy system operacyjny, a może nowy sterownik karty graficznej?

Nie wiem jaka dokładnie była przyczyna ale rozwiązanie problemy było bardzo proste. Postanowiłem poszukać Excel'owego odpowiednika metod SuspendLayout/ResumeLayout znanych z technologii Windows Forms. Bardzo szybko znalazłem właściwość Application.ScreenUpdating, która pozwala włączyć/wyłączyć odświeżanie ekranu. Jej ustawienie na False w makrze przed rozpoczęciem obliczeń, a potem znowu na True rozwiązało mój problem w 100%.

04/12/2013

Filtrowanie work item'ów

Home

Sądzę, że do wyszukiwania work item'ów z poziomu Visual Studio najczęściej stosowane jest zapytanie typu Flat List. Zasada użycia jest bardzo prosta, po prostu podajemy zestaw warunków na podstawie, których chcemy przefiltrować WI np.:

zwróć mi WI typu bug, w projekcie X

W wielu wypadkach to wystarcza, ale ten typ zapytania ma jedno zasadnicze ograniczenie, nie uwzględnia relacji pomiędzy WI.

W tej sytuacji z pomocą przychodzą dwa pozostałe, mniej znane, typy zapytań czyli: Tree of Work Items oraz Work Items and Direct Links. Pierwsze pozwala do zapytania dodać warunki na powiązane WI (ale tylko te powiązane relacją rodzic-dziecko) np.:

zwróć mi WI typu bug, w projekcie X
+
oraz powiązane z nimi WI przypisane do osoby Z

Drugi z wymienionych typów, ma takie same możliwości, plus dodatkowo pozwala filtrować powiązane WI na podstawie rodzaju powiązania np.:

zwróć mi WI typu bug, w projekcie X
+
oraz powiązane z nimi, relacją Affected By, WI przypisane do osoby Z

To daje już dużo większe możliwości, ale niestety w ten sposób możemy badać tylko jeden poziom hierarchii WI. Twórcy Team Explorer'a mają się więc gdzie wykazać.

01/12/2013

Długość hasła do konta Microsoft

Home

Niektóre decyzje giganta z Redmond podobają mi się, inne mniej, a niektóre w ogóle. Pół biedy kiedy kryje się za tym jakaś logika, ale niektórych rzeczy po prostu nie mogę zrozumieć. Ostatnio chciałem zmienić swoje hasło do konta Microsoft i niezmiernie się zdziwiłem kiedy okazało się, że moje hasło jest za długie gdyż miało więcej niż 16 znaków. WTF! W ogólności to nie nowa rzecz ale ja spotkałem się z nią pierwszy razo.

Na tym jednak nie koniec. Jakiś czas potem natknąłem się na to wytłumaczenie. Okazuje się, że hasła zawsze były ograniczone do 16 znaków, a jeśli wprowadzono dłuższy ciąg znaków to było to ignorowane. Teraz zamiast wydłużyć maksymalną dopuszczalną długość postanowiono nie pozwolić na wprowadzenie zbyt długich haseł, bo i po co użytkownik ma się męczyć i nadwyrężać pamięć.

Osobiście nie widzę żadnego "pozytywnego" argumentu za takim limitem na długość hasła. "negatywnym"  i moim zdaniem dość prawdopodobnym  argumentem może być to, że ileś lat temu podjęto błędną decyzję i odkręcenie tego teraz jest trudne i kosztowne.

Oczywiście Microsoft nie jest jedyną firmą, która narzuca "dziwne" ograniczenia na hasła. Tym niemniej jako firma o zasięgu globalnym, mająca setki milionów użytkowników, wypuszczająca rożnego rodzaju rekomendacje dotyczące bezpieczeństwa...  powinna zająć się również takimi podstawowymi rzeczami.