16/07/2014

LaTeX + PDF + obrazki


Korzystając z LaTeX'a dokumenty PDF można tworzyć na przynajmniej dwa sposoby. Te znane mi to:
  • Pliki źródłowe *.tex -> dokument w formacie DVI -> PDF
  • Pliki źródłowe *.tex -> PDF
W pierwszym przypadku używamy dwóch programów tj. latex.exe oraz dvipdfm.exe, a w drugim tylko jednego tj. pdflatex.exe. Do tej pory stosowałem pierwsze podejście, ale w pewnym momencie chciałem skorzystać z szablonu, który był dostosowany do drugiego podejścia. I tu zaczęły się problemy, na których straciłem dużo czasu, a więc piszę ten post ku pamięci. Problemy te dotyczyły osadzania obrazków w dokumencie PDF.

Pierwszy problem polegał na tym, że kompilator krzyczał, że nie rozpoznaje rozszerzenia PS. To udało mi się przewalczyć w miarę szybko zmieniając rozszerzenia na EPS. Dziwne, ale zadziałało. Jakie było jednak moje zdziwienie kiedy po otworzeniu wygenerowanego dokumentu PDF nie znalazłem w nim żadnych obrazków, a dokładniej w miejscach przeznaczonych na obrazki widniały białe obszary o rozmiarze obrazków! Rozwiązanie okazało się jest dziwniejsze niż wcześniej. Otóż, wystarczyło z nazwy obrazka usunąć rozszerzenie czyli zamiast obrazek.eps wpisać obrazek.

Na tym nie koniec. Po jakimś czasie udało mi się doprowadzić do sytuacji kiedy obrazki były widoczne w dokumencie PDF zarówno kiedy nazwa zawierała rozszerzenie jak i bez niego. Otóż w celu umieszczenia w dokumencie obrazka w formacie JPG najpierw konwertuję go do formatu PS przy pomocy programu jpeg2ps.exe. Nie pamiętam już dlaczego, ale jpeg2ps.exe używałem z przełącznikiem -b. Nie wnikając w szczegóły do czego służy, po jego usunięciu problem ustąpił.

Mam nadzieję, że te krótkie wskazówki oszczędzą komuś czasu. Cały czas uważam, że LaTeX jest wspaniałym narzędziem, ale czasami potrafi doprowadzić do szewskiej pasji.

2 comments:

  1. Ja uzywam obrazkow w formacie PNG. Wiekszosc standardowych przegladarek zdjec konwertuje do tego formatu i nie trzeba sie bawic z PS/EPSami.

    ReplyDelete
  2. A tak przy okazji, jakiego edytora używasz do pracy z LaTeX'em?

    ReplyDelete